ambitna fotografia

Ambitna fotografia

Ambitna fotografia. Znacie ten termin, bo raz na jakiś czas Internet wypluwa go ze swych trzewi. Nikt nie wie czym taka fotografia jest i jakie ma ambicje, ale jest pożądana. Podobnie jak kino, literatura, muzyka i każda inny przejaw działalności twórczej człowieka. Każdy poradnik, każde forum i w sumie każdy kogo spotkacie będzie zalewał wam obcowanie z dobrą fotografią. Problem w tym, że mało kto wie czym ta dobra fotografia jest i gdzie jej szukać.

Ambitna fotografia

Osoba, która usiłuje nas przekonać, że czyta tylko najwyższych lotów literaturę i jawnie gardzi wszystkim co ma nam dać tylko i wyłącznie nieskrępowaną radość przeżycia przygody w wyimaginowanym świecie to kanciarz, ściemniacz i należy się trzymać z daleka. To samo dotyczy fotografii.

Ostatnio jeden poczytny polski pisarz, Jakub Ćwiek, napisał felieton, że nie ma czegoś takiego jak ambitna literatura. No tak. Gdyby bowiem istniała, jego lekkie, ciężkostrawne dzieła by się do niej nie zaliczały. Paradoksem książek takich jak „Chłopcy” albo „Kłamca” jest to, że są bardzo lekkie. Tak lekkie, że trzeci tom zaczyna ciążyć na żołądku. Wydaje się, że można tego skonsumować bardzo dużo, ale nadmiar wywołuje potliwość, złość, poczucie wtórności. Pewnie. Można się opychać najlżejszym powietrzem oblanym mleczną czekoladą, za tę samą cenę, ale koniec końców człowieka zemdli.

Mówienie o „ambitności” działa, jest skrótem myślowym, to fakt. Natomiast skrót ów ma swoje konkretne znaczenie i nie chodzi o ambicję dostarczenia odbiorcy rozrywki, jak pisze pan Ćwiek. Ambicje twórcy, to zupełnie inna para kaloszy. Ambicja czy też ambicje, to po prostu cel lub cele twórcze, które przyświecają twórcy. I to się zgadza. Niestety, nie wszystko jest tak samo dobre. Rozumiem pretensje Ćwieka. Każdy chciałby robić cokolwiek i niech to się broni w swojej kategorii wagowej. Niestety w kulturze działa to trochę inaczej, choć wielu się z tym nie zgadza. Wynika to z pragnienia by nastał koniec podziałów. Każdy socjolog czy antropolog doskonale zdaje sobie sprawę, że dzieła po które sięgamy mają duży związek z zapleczem lub kapitałem kulturowym jaki posiadamy. Stąd też nie wypada fanowi książek czołowych polskich fantastów powiedzieć, że sorry, ale ich ukochani pisarze, choć zabawni, nie należą do najwybitniejszych. Ani najambitniejszych, choć niewątpliwe mają rozrywkowe ambicje.

Można by w tym miejscu wdać się w rozważania o kulturze popularnej lub masowej oraz wyższej, elitarnej. Elitarność tej drugiej wynika częstokroć z przypadku. Tak jej powstawanie jak możliwość odbioru. Skoro przyjmujemy, że warunki społeczne, jak chociażby dostęp do edukacji, zamożność rodziców, szanse, są w znacznej mierze wynikiem totalnej losowości, ciężko zrzucać całą winę na jednostkę, że nie miała możliwości podjęcia edukacji na poziomie umożliwiającym zrozumienie dzieł trudniejszych. Podobnie jak ciężko zrzucać całą winę jedynie na społeczeństwo. Niemniej, nie zawsze to co elitarne jest dobre, tak samo jak to co masowe, łatwo dostępne jest złe. Przyjęło się, że kultura masowa, popularna, jest zawsze prostsza, tandetniejsza niż kultura wysoka, które to stwierdzenie nie jest prawdą.

Gdy mówimy, że jakieś dzieło jest ambitne, mamy na myśli że zmusza nas do jakiegoś myślenia, stara się oddziaływać na nasze emocje, lub poczucie estetyki. Daje nam pewne pole interpretacji, ot daje powód żeby się przy nim zatrzymać. Może nawet zawiera drugie, czy trzecie dno? Definiując więc ową ambitną twórczość, możemy powiedzieć, że ma ona na celu poruszenie jakiegoś problemu, interesującej kwestii. Spowodować, abyśmy jako odbiorcy, zatrzymali się celem przemyślenia lub odczuwania. Nie zawsze chodzi bowiem o logiczne myślenie, analizę. Sprawa może rozegrać się na poziomie emocjonalnym.

Naturalnie brak tych dzieł rozrywkowych, spowodowałby, że wszyscy byśmy zwariowali i skończyli w kaftanach.  Osoba, która usiłuje nas przekonać, że czyta tylko najwyższych lotów literaturę i jawnie gardzi wszystkim co ma nam dać tylko i wyłącznie nieskrępowaną radość przeżycia przygody w wyimaginowanym świecie to kanciarz, ściemniacz i należy się trzymać z daleka. To samo dotyczy fotografii. Zatem, owa ambitna fotografia, to taka która zmusza nas do jakiejś refleksji albo uaktywnienia obszarów naszej wrażliwości, przeważnie nieużywanych gdy obcujemy z dziełem czysto rozrywkowym. Niestety, uważam że większość narzekających na brak dobrej, ambitnej fotografii lubi po prostu narzekać. Jej znalezienie nie stanowi bowiem żadnego problemu, ona jest wszędzie na około, wręcz krzyczy żeby być oglądaną. Kolejne pytanie, to czemu widząc brak owej ambitnej fotografii, narzekacz nie podejmuje trudu nadania swojej twórczości jakiegoś dodatkowego waloru? Odpowiedź jest dość podobna do wywodów Ćwieka. Ćwiek pragnie nie być oceniany. Może nawet być ocenianym dobrze w kategoriach skrajnego relatywizmu. Narzekacz dla odmiany, chce pokazać swoje ambicje jako odbiorcy. Jednakże w świecie „fotograficznej klasy średniej” najczęściej jest się też twórcą. Stąd wysokie oczekiwania jako odbiorcy, ale potrzeba tworzenia łatwo akceptowalnej przez masowego odbiorcę tandety. Pod rozwagę.

Musimy też stwierdzić, iż nie każde dwa dowolne dzieła można bezpośrednio porównać. Trzeba jednak zgodzić się, że istnieje fotografia, literatura, muzyka i film, wyższych i niższych lotów. Inaczej zrównać musimy balladę o zimorodku, co wpadł do wychodku z „Sonatą Księżycową”. Bezpośrednie porównanie jest absolutnie bezsensowne, bowiem sam zamiar jego dokonania jest w naturze swojej idiotyczny. Wielki mi wyczyn. Stawia nas to trochę w niezręcznej sytuacji, bowiem jak porównywać nie porównując? Trochę to bez sensu. Tego typu paradoksy są dość powszechne gdy zaczyna się rozbierać kulturę na czynniki pierwsze. Nie jest naszym zamiarem urazić czy obrazić czytelników wspomnianego pana Ćwieka, ale też nie zamierzamy im schlebiać, że sam fakt czytania bele czego jakoś ich nobilituje.

Kulturze, oba dzieła są niezbędne, bowiem jak już zostało powiedziane, nie da się obcować tylko z dziełami wysoce angażującymi, co czasem oznacza irytującymi. Istnieje taki nurt w fotografii, który stawia sobie za cel wzbudzenie irytacji oglądającego. Równocześnie musi istnieć pewna gradacja. W kulturze, sztuce, nie ma absolutnej równości. Równość wynika z umożliwiania dostępu, zrozumienia dzieł z coraz wyższej półki. Na tym polega zabawa. Dobrze móc sięgnąć zarówno bo dzieła bardzo trudne jak i bardzo łatwe, przyjemne. Gorzej, gdy można uczynić tylko to drugie. Nie ma sensu wmawiać ludziom, że są gorsi jeśli nie udało im się zdobyć kapitału kulturowego pozwalającego na to pierwsze. Niemniej jest wobec nich krzywdzącym, wmawianie, że mogąc próbować nie muszą tego robić, gdyż czytają najniższych lotów fantastykę. Możemy zatem pokusić się o małą definicję owej ambitnej sztuki do jakiegokolwiek gatunku by nie należała. Chodzi o wzbudzenie w odbiory czegoś. Może to być doznanie estetyczne, przemyślenia, zainteresowanie, skupienie uwagi.

Mało ambitny odbiorca

W przeciwieństwie do konstruktywnej krytyki, która jest Świętym Graalem internetowej społeczności fotograficznej, ambitna fotografia wręcz krzyczy, aby być oglądaną. Wystarczy chcieć. Zdecydowanie lepiej się narzeka, że fotografia jest byle jaka zamiast spróbować coś zaproponować, czegoś poszukać. Problem w tym, że fotografów nic nie interesuje. Mówią o tej ambitnej fotografii, zmuszającej do myślenia, do refleksji ale widziałem co się dzieje gdy dać im taką fotografię. Homoseksualizm? Nie. Feminizm? Nie. Zmiany klimatyczne? Nie. Dobra, może zmiany klimatyczne jeszcze kogoś wzruszą. Natomiast jakakolwiek próba poruszenia trudniejszego tematu przez autora wpisu, kończy się w bardzo dziwny sposób. Właściwie fotograficzna analiza jakiegokolwiek zjawiska niezwiązanego z atrakcyjnymi kobietami albo krajobrazami skończy się zmasowanym atakiem przerażonych ludzi. Modeli plus size? Promowanie braku dbania o siebie, otyłości. Portret mężczyzny? Nikt tego nie zaszczyci komentarzem z obawy o oskarżenie o homoseksualizm. Abstrakcja, to oczywiście tandeta, którą każdy może zrobić lepiej i taniej. I tak Cindy Sherman, Jeff Wall, Augusto de Luca i Robert Mapplethorpe zwyczajnie odpadają, bo to brzydkie. Nie dziwię się dla odmiany czemu kiepsko naśladujący Newtona Brodziak cieszy się popularnością. Mistrz czaro-białej fotografii, piewca kobiecego piękna, dobre sobie.

Dugi idiotycznym hamulcowym jest snobizm. W sytuacji gdy autor podejmie się trudu przybliżenia sylwetek bardziej wymagających fotografów, stawiane mu są zarzuty, że to nie ma sensu, że statystyczny Kowalski i tak nie zrozumie. Właściwie nie chodzi o statystycznego Kowalskiego. Chodzi o komentatora. Troska jaką przejawia o owego Kowalskiego jest godna najwyższego podziwu. Piszę proszę prościej, bo osoba, której to nie interesuje na aktualnym etapie rozwoju, nie ma możliwości zrozumieć. Stawia siebie komentator w roli obrońcy, ale też osoby światłej, pełnej troski o innych. Choć fałszywej, mającej jedynie pokazać go w dobrym świetle. Nikt nie napisze, żeby publikować prostsze teksty bo te sprawiają mu trudność. Troska o naszego szaraczka jest wyrazem własnego niezrozumienia. Prośbą, by autor raczył obniżyć poziom.

Podobnie jest ze zdjęciami. Podobnie jak literatura czy kino, dobre zdjęcia aż błagają by być oglądanymi. W tym miejscu otwiera się przed nami wiele wątków. Bańki informacyjne, algorytmy i ich podstępność. O ile tło społeczne, pochodzenie, różnorodne formy kapitału, należy brać pod uwagę oceniając ludzkie poczynania, tak chcąc nie chcąc dużo zależy od nich samych, od ludzi. Niestety jakakolwiek próba dyskusji, pokazania czegoś ciekawego przeważnie kończy się atakiem agresji. Agresja, chamstwo, jest w stanie przepędzić każdego wrażliwszego odbiorcę. Dodatkowo, chamstwo generuje ruch. Zatem należy chamskim gustom sprzyjać. Człowiek jakby jednak nie było, jest istotą rozumną i nie jest tylko uwarunkowanym automatem. Gdyby bowiem tak było, nie byłoby różnicy w sporze o naturę i kulturę. Kultura jest po prawdzie nową naturą człowieka, ale w przeciwieństwie do uwarunkowań biologicznych można w niej wprowadzić świadome zmiany. Odbiorca woli jednak z góry odrzucić rzecz trudną, poznęcać się nad faktycznie słabym dziełem, dodając sobie tym splendoru i iść dalej. Ci natomiast, którzy lubią dobrą fotografię, chcą mierzyć się z tematami trudnymi, innym niż ich własne podejściem, muszą chcieć. Serio. Choć narzeka się na zalew niskiej jakości treści, wśród których mało jest prawdziwych pereł, to wystarczy chwila by tych pereł znaleźć całe naręcze, tak młodych jak znanych i uznanych twórców. Skoro zaś to czytacie, znaczy że zaczęliście szukać. Zatem do zobaczenia w kolejnych wpisach!

Patronite Herbata i Obiektyw

Słuchajcie założyłem sobie konto na Patronite, żeby trochę usprawnić prace nad treściami na blogu. Odrobina czasu i nowych, często rzadkich książek zawsze się przyda. Mój profil znajdziecie pod linkiem Patronite Herbata i Obiektyw