Sztuka współczesna

Rzecz o sztuce współczesnej

Sztuka współczesna, sztuka nowoczesna nie każdemu przypada do gustu. Gdy zabrniesz zbyt daleko w internety, obejrzysz i przeczytasz rzeczy, przez które będziesz żałował że wehikuł czasu działał tylko u H.G Wellsa. Dziś zajmiemy się sztuką, sztuką ogólnie. Problemem jest tylko jak w kilku słowach zawrzeć temat rzekę. Wiem, że jak powstanie stron 5 czy 10 to TL:DR. Jeśli za bardzo spłycę temat – wiele osób się obruszy, zwłaszcza tych siedzących w sztuce na co dzień. Zatem musi być głębiej niż po kostki ale płycej niż po szyję. Tak po tyłek.

Zasadniczo gdy nie ma sporu o sztukę, ta nie może się rozwijać. Co do tego nie ma sporu. Bardzo często spotykałem określenia, że opinia publiczna woli tego czy tamtego a beton lansuje innych, mniej wartościowych. Co to w ogóle jest opinia publiczna? Opinia publiczności? Jakiej? Kto jest publiką? Opinia publiczna vs prywatna? Publiczna w sensie dostępna dla ogółu? Opinia publiczna to zwrot bez żadnego znaczenia.

Każda sztuka, była kiedyś sztuką współczesną.
Kwestią jest tylko to czy zdobyła uznanie, za życia twórców, czy po śmierci i czy w ogóle.

Zaczniemy od ciekawostki. Impresjonistom przeważnie nie udawało się dostać do Salonu. Śniadanie na trawie autorstwa Édouarda Maneta wystawione w ramach Salonu Odrzuconych, zorganizowanego dla tych, których dzieła zostały odrzucone w takcie naboru do bardziej prominentnej wystawy a i to po licznych protestach środowisk artystycznych, spotkały się z ogromom niechęcia krytyków jak i publiczności. Można zatem w wątpliwość poddać rzetelność wiedzy youtuberów.

Sztuka czy sztuka?

Trafiłem na jakiś filmik gdzie jakiś pan wykłada dlaczego sztuka współczesna to nie sztuka. Naturalnie Pollock i cała reszta zostają sprowadzeni do bazgrołów, które spokojnie mógłby stworzyć czterolatek albo każda przypadkowa osoba. Już kiedyś o tym pisałem, ale nasz gatunek posiada taką zdolność jaką jest uczenie i uczenie się. Inne gatunki także ją posiadły, ale my w najwyższym stopniu. Dzięki temu nie musimy wymyślać języka na nowo za każdym razem. Uczymy się składani tylko słuchając jak inni mówią. Gdy coś zobaczymy w naszej głowie coś przeskakuje. To takie oczywiste! Każdy by to zrobił. Nie nabieramy przez to umiejętności manualnych, ale schematy myślenia też są istotne. Skoro wiemy, że coś jest oczywiste, to czemu nie wymyślimy nic nowego? I czyż nie jeden Wielki Artysta nie sprzedał nic za życia albo nie umierał w przytułku cierpiąc nędzę by zostać uznanym za artystę wiele lat po śmierci? Jeśli wydaje wam się, że nowe nurty w malarstwie były akceptowane bez szemrania, to jesteście w błędzie. Puszki zaś były puste.

Sztuka współczesna to po prostu każda sztuka, która powstała po drugiej połowie XX wieku. Tutaj taka ciekawostka, wiek nie zawsze oznacza “sto lat”. XX wiek mieści się na ten przykład w latach 1914 albo 1918 do 1984 albo 1991. Określa wówczas bardziej epokę, okres, na analogicznej zasadzie jak “mężczyzna w średnim wieku”. Minie lat dwadzieścia, czterdzieści, sto i lata zostaniemy włączeni do jeszcze jakieś innej epoki, która otrzyma swoją nazwę, ramy czasowe. Drugą sprawą jest, że sztuka współczesna to nie monolit. I tak Ron Mueck, tworzący hiperrealistyczne rzeźby to artysta współczesny. Podobnie jak Annie Leibovitz, Hiroshi Sugimoto, Jan Saudek. Nie jest znana mi przyczyna pomijania ich, gdy mowa o artystach współczesnych z uwzględnieniem twórczości w stylu Piera Manzoniego czy Pollocka. Sztuka nie jest monolityczna. Sztuka współczesna to nie nurt tylko umowny czasookres, przyjęty na potrzeby datowań, rozważań, analiz. Błędnym jest przyjmowanie, że “sztuka współczesna” to monolityczny ruch artystyczny o określonej estetyce. Nic z tych rzeczy.

Zgodzić się można, że jedne formy estetyczne, postulaty, idee, zyskują sobie większą przychylność społeczności artystycznej a inne nie. Czymże zaś jest ta społeczność artystyczna? Osobiście uważam, że tutaj grupa zaczyna się od trzech. Zatem potrzebujemy artysty, krytyka i kuratora. Sztuka jest zjawiskiem społecznym i nie istnieje, żadna obiektywnie dobra sztuka. Nie ma sztuki, w jakimś platońskim rozumieniu ideału, którego jedynie cień przenosimy na media, z których tworzymy. Nie oznacza to, że nie ma dzieł złych o jedynie artystycznych aspiracjach, ale bezwartościowych. Wszystko zależy od obecnego Zeitgeistu, ducha epoki, klimatu społecznego, który nadaje ton zachwytom krytyków i kuratorów oraz przekazom twórców. Sztuka to tak trochę gra, przepychanka idei, walka o wpływy, wypadkowa emocji, idei, ekonomii, marketingu, nurtów myślowych i współpracy oka z ręką.

Rozumiem skąd nieporozumienie. Sztuka współczesna właśnie powstaje, ewoluuje na naszych oczach, jest tu i teraz, przez co nie została jeszcze opracowana akademicko, nie ma podręczników z historii sztuki, które można przepisać, wykuć na blachę i recytować. Wielu też myli swoje subiektywne zadanie z krytyką, szuka powiązania z tym co znane, omówione, opracowane. W pełni rozumiem czemu nie lubią wycinka sztuki współczesnej będącego czymś dziwnym. Nie mogą dopasować tego do renesansowych fresków i głupieją. Równocześnie mają do dyspozycji masę artystów, którzy tworzą w innych stylach, nurtach ale błąd nazewniczy sprawia, że nie wpisują ich do grona artystów współczesnych.

Talent van Gogha, myśl Pollocka

Nie popieram słowa talent jako naturalnego uzdolnienia w formie predestynacji. Uważam, że raczej ciężka praca jest istotna w tworzeniu talentu. Zasadniczo do stworzenia obrazów na miarę van Gogha potrzebna jest precyzja ręki i pomysł, tutaj lekko podszyty schizofrenią. By stworzyć dzieła takie jak Pollock – pomysł i precyzja ręki. Surrealizm na przykład ze swoją miłością do psychoanalizy czy Warhol i jego puszki. Za daleko. Powrót do przyszłości.

Damien Hirst bywa konkretny – New Religion – i zupełnie abstrakcyjny – Colour Space. Bywa też uważany za najgorszego manipulanta, oszołoma, dorobkiewicza, beztalencie, oszusta, kończą mi się przymiotniki.  Jedno go lubią inni nie. Sztuka jego wymaga zdolności manualnych i pomysłu. New Religion jest dla mnie dobrą krytyką współczesnego społeczeństwa a dokładnie pewnych jego nawyków i kierunki w jakim idzie. Tym bardziej, że idea ta pięknie łączy się z lemowską psychemią, ale nie podejrzewam, żeby Hirst znał Lema.  Colour Space wymaga już innego podejścia.

Nasz 4 czy 5 latek oblewa papier farbą, ale robi to bezwiednie. Nie ma tym refleksji, pomysłu czy geniuszu. Wraz z procesem socjalizacji a później krzywdzącej nauki szkolnej wpoją mu do głowy, co jest ładne a co nie. Popisem artysty takiego jak Pollock, jest udać się w świat na poły dziecięcej abstrakcji z całą tego świadomością. Na przekór socjalizacji i wszelkim normom.

Idź i zrób lepiej

Albo zrób chociaż tak!

Oba stwierdzenia są zasadniczo bez sensu. Raczej zanim powiesz, że ludzie wpatrujący się w dzieła sztuki współczesnej to banda wąskonosych pseudointelektualistów najpierw spróbuj zastanowić się na co oni patrzą. Wiem, że nauczono cię, że sztuka to Narodziny Wenus. Rzecz jasna, prosta, łatwa do określenia i jakieś interpretacji. Zdarza się naturalnie, że czasem dostajemy przerost tekstu nad formą. Założenia dotyczą też sztuki współczesnej. Ktoś więcej napisał niż mógł potem wpleść w dzieło. To nie wykluczone.

Tutaj też mam taką teorię: sztuka dawna, została już zinterpretowana na 1000000 sposobów. Widz wie co ma wiedzieć, widzi co ma widzieć. Otrzymał niepodważalne informację. Tymczasem to co się dzieje tu i teraz, ucieka niestety interpretacji przez nieumiejętność samodzielnego myślenia. Musi przyjść ktoś i powiedzieć co jest dobre a co złe. Należy też dodać, że każda sztuka była kiedyś “współczesna” i nie zawsze spotykała się z ciepłym przyjęciem. Krytykantom wydaje się, że jak ktoś wyskoczył np. z impresjonizmem to nie miał żadnych przeciwników albo, że w sztuce obowiązywał tylko jeden kierunek w danej epoce. W II połowie XIX wieku powstał wspomniany impresjonizm oraz symbolizm. Nadmienić należy, że nowe nurty były często buntem przeciw skostniałym środowiskom artystycznym i akademickim wywodzącym się z poprzednich. Naturalnie można rzucić górnolotne stwierdzenie, że ograniczone umysły nie są w stanie pojąć sztuki współczesnej i odwrócić się z wyrazem wyższości na twarzy.

Artysta tworzy sztukę czy stuka artystę?

Pytanie bez odpowiedzi. Mogę powiedzieć, że w społeczeństwie każdy pełni jakąś rolę i zajmuje jakąś pozycję. Wyższą, niższą. Ma takie lub inne wpływy. Artystą można zostać na przekór temu – choćby Banksy, kimkolwiek jest całkiem dobrze radzi sobie bez uznania establishmentu – albo z nadania osób cieszących się odpowiednią renomą i pozycją określonych kręgach. Jeśli znany krytyk pozytywnie oceni moje prace a jakiś uznany kolekcjoner – milioner w nie zainwestuje to naturalnie podniesie się krzyk, że jest to bezwartościowe i należało wskazać kogoś komu się bardziej należy.

Gdybym Was zapytał dlaczego X jest wielki, to nie jednemu będzie ciężko powiedzieć co w tych obrazkach, muzyce czy książkach jest takiego wielkiego. Tak wam, nam, powiedziano to tak mówimy. Często gęsto bezrefleksyjnie. Sztuka jaka by nie była jest jeden z bytów w nieokreślonym zbiorze jakim jest kultura. Oba pojęcia wyślizgują się jakiejkolwiek definicji i choć podjęto masę prób, to żadna nie jest w pełni zadowalająca.

Interpretacja sztuki współczesnej

Jeszcze raz: sztuka tradycyjna, dawana została opisana tak dokładnie, że każdy z pomocą Wikipedii może stać się znawcą sztuki. Impresjoniści, symboliści i dadaiści raczej nie dokonają już żadnych zmian w tym co znamy z podręczników. By bawić się sztuką współczesną, trzeba poruszać się we współczesnej kulturze a to wymaga jej znajomości. Nie możesz zamknąć się w świecie sztuki i kultury sprzed 100 czy 500 lat i mówić, że nic co współczesne nie jest warte twojej uwagi. Ile stuleci jeszcze mielibyśmy tworzyć freski rodem z Kaplicy Sykstyńskiej? Świat jest pełen dobrych i złych artystów. Oprócz znalezienia takiego, który odpowiada twojemu drogi czytelniku gustowi, potrzebne są jeszcze tak zwane kompetencje kulturowe. Wiedza i zdolność poruszania się wśród treści kultury. Umiejętność interpretacji, analizy.

Jednakże!

Nie każde dzieło poddaje się interpretacji. Często chodzi o grę na waszych emocjach. Usiądź. Wpatruj się w barwy. Dostrzeż w nich to, czego potrzebujesz, to czego chcesz. Nie każde dzieło operuje konkretami. Wiem, że wiele osób lubi móc szybko i prosto określić co widzi na obrazie. Człowiek, zwierzę, mężczyzna, kobieta, Henryk VIII, Żydówka z Pomarańczami, statek, okręt, łódka. Konkretne nazwy, konkretnych przedmiotów. Tymczasem sztuka to także emocje. Niepokój, niepewność, zdziwienie, strach, zachwyt, smutek, radość. Odpowiednie zestawienia barw mogą na nas oddziaływać z równie wielką siłą jak scena śmierci. Wprowadzić nas w stan smutku i melancholii. Co więcej, autor nie czuje potrzeby narzucać ci wyjaśnienia. Twojej indywidualne, wysoce subiektywne przeżycie jest dla niego podstawą twórczości. Tyle interpretacji ilu widzów.

Podsumowanie

Fakt, że czegoś nie rozumiesz nie oznacza że jest bezwartościowe i głupie

Crowdfunding

Znalazłeś już artystę, którego lubisz. Co możesz zrobić? Wesprzeć go. Nie? Aha. Ty uważasz, że jest lepszy niż popierani przez rządzących światem i rynkiem sztuki, więc ktoś inny ma mu zapłacić? Ciekawe myślenie. Żyjemy w czasach gdy mamy możliwość ominięcia całego establishmentu, układów i układzików. Problem z tą formą finansowania jest taki, że odbiorca nie dysponuje dużymi pieniędzmi. Zatem potrzeba wielu sponsorów, odbiorca jest masowy. Dla malkontentów udamy się w czasy dawne. Tam artystę utrzymywali możni, którzy posiadali odpowiednią wiedzę albo opłacali odpowiednich ludzi ze swojego otoczenia by wiedzieć, jakiegoż artystę wesprzeć. Zatem tu jednak może być problem…