Zainteresowanie fotografią

Zainteresowanie fotografią

Co to znaczy interesować się fotografią? Czy trzeba w ogóle robić zdjęcia, by się nią interesować? W końcu fotografia to nie tylko mechaniczny zapis na materiale światłoczułym, ale też forma artystycznego wyrazu. Zatem jak to jest z tym zainteresowaniem?

Zainteresowanie fotografią

Można interesować się malarstwem i w życiu nie trzymać w ręku pędzla. Znasz twórców, ich dzieła, style, kierunki. A mimo to nigdy nie malowałeś/aś. W przypadku fotografii jest dość często trochę inaczej. Rzadko kiedy trafia się na osobę która mówi, że interesuje się fotografią ale nie robi zdjęć.

Zainteresowanie fotografią jest tożsame z robieniem zdjęć.

Technika fotograficzna

Jest cała prężna grupa ludzi, która utożsamia zainteresowanie fotografią ze sprzętem i zasadą działania tegoż. Potrafią godzinami walczyć, czy ISO 32 000 w nowym Sony opiera się aspiracjom Nikona oraz dlaczego Canon i tak wygra. Teoretycznie znają wszystkie wory i teoretycznie je rozumieją. Wyłożą wpływ prądu ciemnego na jakość obrazu przy rozmiarze matrycy. Rozmowa o estetyce sprowadza się z nimi do tzw. trybu męskiego, czyli

  • ładne
  • brzydkie
  • ch***

Ci najbardziej wkręceni w porównywanie detali na poziomi niedostrzegalnym dla naszego oka, stanowią zaledwie mały procent całej społeczności. Reszta po prostu jara się nowinkami sprzętowymi. Czasem przez to dobija mnie pytanie:

Ty się interesujesz fotografią, jaki mam sobie aparat kupić?

Odpowiadam wtedy taki na jaki Cię stać, ale o tym w osobnym tekście. Uważają, że jako zainteresowany fotografią będę wiedział ot tak z głowy jakie są parametry każdego na rynku body i obiektywu i fachowo im doradzę dobry zakup. Oczywiście, fotografując warto być na bieżąco z nowinkami w sprzęcie, bo dobrze wiedzieć jak on się rozwija. Czasem też firmy oferują różne gadżety i urządzenia, które bardzo ułatwiają życie. Ale to zupełnie co innego od znajomości oferty handlowej wszystkich producentów 😛 Ta sama grupa często przykłada olbrzymią wagę do kanonicznych zasad kompozycji, których nie łamią niczym praw fizyki.

Technika sama w sobie jest dość interesująca, jednak nie wyobrażam sobie fotografii jako kolekcjonerstwa aparatów i testowana nowego softu do obróbki;

Robienie zdjęć

Dla innych zainteresowanie fotografią to po prostu robienie zdjęć. I co? I tyle.  Każdy na jakimś właściwym sobie poziomie abstrakcji.

Oglądanie zdjęć

Jest też sporo fotografów, którzy do swoich zainteresowań włączają oglądanie cudzych prac. Bardzo ważne, żeby fotograf był uznany przez kogoś ważnego komu nikt nie podskoczy a co ważniejsze martwy. Im dłużej spoczywa w trumnie tym lepiej. Powód jest prosty. Z jakieś przyczyny lubimy gdy autor jest martwy. Na pewno wtedy niczym już nie zaskoczy i nie zawstydzi. Co więcej na pewno nie nastrzelasz sobie obciachu. W końcu nie jedna grupa fotoznafcuf wyśmiała foty Davida LaChapelle, biorąc je za dzieło amatora… już w czasach FB.

Drugi typ oglądających to wieczni malkontenci. Jak wiadomo nawet Internet jest ograniczony.
Jest jakiś mechanizm, który pozwala na wybicie się w Sieci. Jednak oni go nie szukają, psiocząc tylko na tych, których zaczęły promować już uznane portale. Mimo to relatywnie mało czasu poświęca się na oglądanie lub dyskusję o fotografii. Prawo autorskie, biznes, zagadnienia formalne, sprzęt – dużo i często. Jedna z facebookowych grup do której należy blisko 2000 osób, nie specjalnie angażuje się w jakikolwiek rozmowy. Ok!

Możliwe, że więcej osób woli robić z zdjęcia niż o nich gadać. To jak z treningiem karate. Lepiej trenować niż dyskutować o bzdurach. Niby tak, ale bez zmian a) popada się w marazm b) czasem ciągle idzie drogą, która nigdzie nie prowadzi.

To co to w końcu znaczy?

Ci co się trochę interesują fotografią mówią, że lustro lepsze.

parafraza czyjejś wypowiedzi z forum

Bez aparatu nic nie zdziałasz ale żaden aparat nie sprawi, że zaczniesz lepiej fotografować. Często się nad tym zastanawiam. Co to w ogóle znaczy, że interesuje mnie fotografia? Aparaty? Robienie zdjęć? Dokonania artystów? Dążenie do bycia artystą? Wszystko na raz? Każdy z Was musi sam sobie odpowiedzieć jak kształtuje się jego fotograficzna pasja.

 

 

 

fot. w nagłówku www.freepik.com