Boże Narodzenie

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie ma w sobie coś magicznego. Miałem etap myślenia, że stało się nazbyt komercyjne, przez co straciło swoją wartość. Będąc nastolatkami jesteśmy podatni na różne głupoty, które w tym czasie są dla nas jak prawdy objawione.

Nie obchodzę Bożego Narodzenia bo za wiele w nim handlowych zapędów. Co za bzdura.

Sacrum i profanum

Długo popierałem podejście, że święta powinny być duchowe. Nie konsumpcyjne. Wiecie, cała ta sklepowa bieganina, prezenty, wyżerka. W końcu to czas zadumy, refleksji nad światem. Pewnego razu znajomi uraczyli mnie właśnie takim rozważaniem jak we wstępie. Niewiele później zaprosili mnie na swoje urodziny i wszyscy pochlali się w trzy pupcie. Wiecie gdzie to zmierza?

Dla człowieka niereligijnego niedostępna jest pozaludzka jakość czasu liturgicznego. Dla człowieka niereligijnego czas nie może zawierać ani « przerw » ani tajemnicy: stanowi on wymiar egzystencjalny człowieka, a jest związany z jego własnym istnieniem, ma więc początek i koniec, jakim jest śmierć, unicestwienie istnienia.
Mircea Eliade

Otóż mamy dwa wymiary, duchowy i świecki. Duchowy to ten związany z tym co święte a świecki z tym co codzienne, zwyczajne. O ile same Święta mają wymiar duchowy, to trzeba się do nich przygotować. Cóż to za Święto gdy na około jest brudno? No, właściwie to się da bo Indie słyną z duchowej czystości i notorycznych zatruć pokarmowych, ale nie jesteśmy w Indiach. Zatem do czasu świątecznego trzeba poczynić odpowiednie przygotowania w czasie zwykłym. Proste codzienne czynności, mają sprawić że czas duchowy będzie należycie celebrowany, zarówno w świątyni jak i w domu. Czasem granica nie jest łatwa do wyznaczenia.

Penitenziagite

Zasadniczo wiele osób świętuje swoje urodziny jedząc, pijąc i tańcząc. Zaprasza się znajomych, wprowadza środki psychoaktywne do krwiobiegu i cieszy życiem. Siedząc nad czarką herbaty, przyszło mi do głowy, że to jest Boże Narodzenie. Genialne, nie? Dlaczego zatem moje (nie specjalnie świętuje urodziny, ale) urodziny mają być oblewane a kogoś ważniejszego powodem do umartwienia? W ramach świętowania swojego dnia narodzenia biczujecie się, umartwiacie i czynicie pokutę? I mówicie, że to totalnie merkantylne święto? Do tego zmyślone – co już w ogóle uważam, za absurd, ale znaczna część osób która zwalcza religie, wykazujac ich absurdy robi to przy pomocy jeszcze większych absurdów.

Święta polegają na folgowaniu sobie. Cały rok pompujesz, dieta, wyrzeczenia. Przychodzi święto. Jesz i pijesz. Bo ludzie przeważnie tak świętują. Jadłem, napitkiem, tańcem i muzyką. Nie chciałem z tego robić wywodu teologicznego, bo nie o to chodzi, ale na wszelki wypadek sprawdziłem co to jest adwent i Wielki Post. Jest czas medytacji i czas zabawy. Czemu nagle wszyscy chcą się umartwiać jak jakiś prorok Lebioda? Proste! Cały rok żyjesz od piąteczku do piąteczku, hulasz i szalejesz. I nagle 25 grudnia nachodzi Cię refleksja, że może przeginasz? Że przed końcem roku trzeba przystopować? Potem czynisz noworoczne postanowienie, wytrzymujesz do 1 lutego i piątek, piąteczek, piątunio? Tu jest mały błąd. Są naturalnie takie święta, które mają powiedzmy charakter pokutny, ale akurat nie jest nim Boże Narodzenie. Nie jest takim świętem też Wielkanoc. Więc tym bardziej nie rozumiem dlaczego nagle wszyscy chcą walczyć z konsumpcjonizmem. Choć może czas się odwrócił? Cały rok właśnie żremy bez opamiętania, balujemy, to w pojedyncze dni chcemy przystopować? Tyle, że to podjeście akurat ma minimum sensu. Ile razy przeczytamy poradniki jak zgubić świąteczne kalorie? Idiotyzm w postaci bez mała dziewiczej. Naturą radosnego święta jest obżeranie się do nieprzytomności i nieprzejmowanie zbędnymi kaloriami. Tego typu głupawe poradniki, niskokaloryczne przepisy świąteczne odzierają święta z ich natury. Trenując cały rok, który to trening sam w sobie bywa nieprzyjemną rutyną, odrzucasz tęże rutynę w czas świąteczny. Proste? Dotarło? Boże Narodzenie nie jest czasm umartwiania, diety, refleksji, zadumy. Są to zaledwie dwa dni i wieczór poprzedzający, w trakcie których zjesz trochę więcej, obdarujesz i zostaniesz obdarowany prezentami. Jeśli nie potrafisz zachować umiaru w ciągu roku i musisz kupić każdy szajs jaki ci wpadnie w łapy, to sorry, ale nie psuj innym radości. Na trenowanie silnej woli masz cały rok.

Merkantylne podejście

Co ciekawe, rzadko to słyszę wobec Świąt Wielkiej Nocy. To właśnie Boże Narodzenie stało się dla malkontentów czasem, gdy należy głośno narzekać na komercjalizację, konsumpcjonizm. Tym bardziej rozbrajają mnie stwierdzenia: nie obchodzę świąt, bo inni do nich źle podchodzą. Jeśli w ogóle chcesz odstawić religię na boczny tor, zostać ateistą – spoko. Przecież nikt ci za to krzywdy nie zrobi. Po prostu. Śmieszne jest właśnie stwierdzenie: Nie obchodzę świąt, bo inni źle je obchodzą w moim mniemaniu. Toć nie lepiej obchodzić je jak należy? Na tej zasadzie powinienem rzucić fotografię bo są ludzie, którzy w moim mniemaniu źle ją wykorzystują – nie ma, ale chodzi o przykład.

Jezus z Egiptu

Jeszcze taki dodatek dla wszystkich tych, którzy przeczytawszy coś w Sieci bez mała samodzielnie odkryli zbieżności pomiędzy religią Starożytnego Egiptu a chrześcijaństwem. Jak wymyślicie jakiś własny system filozoficzny, moralny, to dajcie znać zamiast tylko Platona kopiować…

Kolejnym genialnym postulatem są wrzaski że jesteśmy lud słowiański i cudzych wierzeń nam nie trzeba. Najlepsze jest to, że mitologii słowiańskich to oni chyba nie czytali, bo choć określenie Słowianie to nazwa dość dużej grupy ludów, to nie była ona jednorodna. Do tego w zależności od opracowania, mamy różnorakie wpływy chociażby germańskie. Niektórzy uważają też że niektóre grupy Słowian przejęły kult Thora od Waregów, nazywają go Perunem. Zatem jednoznacznie stwierdzenie, że ten a ten bóg został wymyślony przez bezpośrednich słowiańskich przodków dzisiejszych Polaków jest mniej prawdopodobne niż załogowy lot na Marsa. (Nawiasem mówiąc, niby socjologia i antropologia guzik warte a jak trzeba to połowa Internautów ma pojęcie o tym i o tym. Takie bez wartości a bez tych podłych antropologów i innych logów, byście nawet nie wiedzieli w co ci Egipcjanie wierzyli. Albo, że w ogóle istnieli przed epoką zorganizowanych wycieczek do Gizy)

Summa nie teologiae

Uwaga: to nie jest wywód teologiczny. To jest taka mała złośliwość wymierzona w malkontentów, którzy rok, w rok trują o komercjalizacji i konsumpcjonizmie. Wszystkie nadużycia i błędy logiczno – teologiczne są celowe. Trochę radości, a nie tylko truć. Słowo Penitenziagite oznacza „czyńcie pokutę” i świetnie brzmi, więc pozwoliłem sobie na jego wykorzystanie.

Boże Narodzenie