Diuna

Dżihad Muad’Diba – Diuna

61 miliardów ofiar w imię czego? Banda fanatycznych fedajkinów spustoszyła 90 planet by chłopiec Paul Atryda – mesjasz Diuny Muad`Dib – mógł zasiąść na imperatorskim tronie. I wszystko przez plan eugeniczny Zgromadzenia Żeńskiego, które wymyśliło sobie boga którego będzie mogło kontrolować w ramach innej narkotycznej wizji.

Narkotyczny kompleks mesjanistyczny czy pochwała dla poszukiwania poszerzenia świadomości poprzez środki psychoaktywne?

61 miliardów istnień

Diuna przyciąga kolejne pokolenia czytelników, którzy jakby nie zauważają, że jest to książka o nie do końca poczytalnym fanatyku. Rewolucja ma to do siebie, że raz zaczęta musi trwać. Jeśli ktoś jest wodzem rewolucji ciężko przestawić się na „zwykłe rządy”. Nieudany Kwisatz Haderach, będący efektem sprzeciwu matki wobec decyzji rady Bene Gesserit iż ma urodzić córkę jest tego świetnym przykładem. I co to dało?

Diuna

Gwiezdne Wojny zebrały swego czasu baty za promowanie idei nadczłowieka, za jakieś tam „nawiązania”. To co powiedzieć o Diunie?

Czyli futurologiczno – fantastyczny traktat o władzy, nadludziach,  totalitaryzmie, fanatyzmie religijnym i narkotycznym oświeceniu. Do tego dzieło bardzo powinno przypaść do gustu feministkom, bo to w końcu Zgromadzenie Żeńskie, którego członkinie przejawiają niemałe umiejętności właściwie we wszystkich dziedzinach, to jeszcze z ukrycia sterują losami ludzkości. Wielotomowe Opus Magnum Herberta – Franka Herberta – które wpisuje się w ducha swojej przesyconej poszukiwaniem oświecenie epoki. Nie mam pojęcia czy autor próbował jakichś środków psychoaktywnych. Jednak doskonale uzupełnia „narkotyczne trio” czyli twórczość Huxleya i Dicka.

Zasadniczo Diuna to space opera z silnymi ambicjami do analizy społeczeństwa, nie tylko przyszłości. Przeplata się tam multum wątków. Idea nadczłowieka, poszerzanie świadomości, władza, eugenika, socjotechnika – w końcu nie wąsko Zgromadzenie Żeńskie manipuluje wszystkim i wszystkimi w imię swoich przekonań. Tutaj warto jeszcze raz napisać: żeńskie. Supermocami Herbert obdarza kobiety, które osiągnęły poziom niemożliwy do osiągnięcia dla żadnego mężczyzny poza jednym, którego same stworzą w ramach programu eugenicznego.
Wraz z postępem zaczyna być zabawnie. Formalnie Kwisatz Haderach miał się dopiero narodzić i posłużyć Zgromadzeniu do realizacji jego planów. Aby został należycie przyjęty, od pokoleń Missionaria Protectiva dbały o właściwe zakorzenienie mitów i legend o nowym Mahdim.

O ile eugeniczny mesjasz faktycznie posiadałby pewne moce, jak choćby dostęp do pamięci męskiej linii swoich przodków, czego nie mogły dokonać kobiety, to miałby również wgląd w linię żeńską. O darze jasnowidzenia nie wspominam. I zaczyna się zabawa. Bo Paul jako efekt nieposłuszeństwa matki wobec twardych zasad Zgromadzenia, sprawił, że Mesjasz przybył za wcześnie i albo był nie do końca mesjaszem albo mu odbiło. W każdym razie wymknął się spod kontroli i wykorzystał broń Bene Gesserit przeciw nim samym. Ot zaczął, żyć legendą o potencjalnym samym sobie.

Mesjasz Diuny

Mamy w ten sposób powieść w której nie ma „tych dobrych” i tych „złych”. Jak określić faceta, który wymordował pół galaktyki w imię znanej sobie tylko idei, której nie dostrzega nikt poza nim samym? Być może dlatego tak bardzo opiera się filmowym adaptacjom. Zobaczcie jak wygląda kwestia Star Wars. Są ci dobrzy i ci źli. Zły może przeżyć jakieś nawrócenie, ale dobry jest dobry i będzie walczył o dobro do ostatniego naboju. A jak trzeba to i bez nabojów.

Raczej nie zauważa się tam braków logicznych. Rebelia jest dobra do tego stopnia, że w nowych częściach, nadal dawni rebelianci są rebeliantami. W końcu nie wypada żeby demokratyczny rząd tłumił rebelianckie zamieszki prawda? 😉 Republika nie może być zła. Taki żart. Wszystko jest relatywne proste. A jak podejść do przywódcy Dżihadu, który w imię świętej wojny o jakąś lepszą przyszłość, która w efekcie przeraziła samego przywódcę jest w zasadzie terrorystą i okrutnikiem? No i nie zapomnijmy o jego siostrze, której władza bardzo przypadła do gustu i kazała zamordować Kaznodzieję, choć wiedziała że to jej brat.

Postacie nie są krystaliczne a co więcej wydaje się że bywają zdrowo szurnięte. Właściwie mało tu plebsu. Cała fabuła dotyczy wielkich rodów, szlachty i korporacji. Ciężko nie doszukać się tu krytyki systemu, nie tylko totalitarnego, który traktuje szarego człowieka jak pionka
w statystycznej grze, która ma przynieść różnorakie profity prawdziwym ludziom.Każdy z bohaterów snuje jakieś własne intrygi. Cóż nam po nawróceniu, zrozumieniu błędów Władzy, gdy bracia nie żyją bo Wizja szaleńca przetoczyła się po nich w imię dobra, sprawiedliwości i lepszego jutra. Błędy zostały popełnione, naprawimy. Radujcie się.

Właściwie najważniejszym momentem w czytaniu tej powieści jest uświadomienie sobie właśnie tego o czym napisałem powyżej. Iż Paul i cała jego ferajna wcale nie są bohaterami pozytywnymi, którzy padli ofiarą złych Harkonnenów.  Jasne, może początkowo nasi potulni Atrydzi zostają uwikłani w straszną aferę przez Imperatora i wrogi ród, ale koniec końców po prostu zajmują ich miejsce. Interpretacje są banalne. Władza deprawuje a rewolucja musi trwać.

Można ją traktować jako swoisty Traktat Science Fiction.  Być może dlatego tak bardzo opiera się kinematografii. Dzieło jest zwyczajnie zbyt duże, obszerne do sfilmowania. No chyba, że weźmie się za to HBO ewentualnie Netflix. Sama Diuna wystarczyłaby na kilka sezonów nie mówiąc o całym cyklu.

Fundamentalizm religijny

Zawsze ma podłoże polityczne. Wszystkie “oświecone” brednie mają jeden cel – osiągnięcie konkretnych celów politycznych. I choć mistyki jest dużo, wielu pisadło nadnaturalne moce, wyraźnie widać, że każdy dąży do realizacji swoich planów. Pod przykrywką sprowadzenia ludzkości na drogę ku świetlanej przyszłości, Mesjasz Diuny wykorzystuje fanatycznie nastawionych mieszkańców pustynnej planety, Freemanów jako fedainów. Samo poświęcających się bojowników za wiarę.

Jak pewnie dostrzegacie, mnóstwo jest odniesień do świata islamu. Ma to pewnie związek z działalnością takich organizacji jak Al-Fatah, które często wykorzystywały terror w swoich działaniach. O fanatycznym oddaniu ich członków, nie ma chyba co wspominać?

Traktat o władzy i eugenice

Diuna powstała w latach 60tych XX wieku. Zbliża się już schyłek eugeniki, ale nadal jest ona żywa. Jest to także okres antysystemowych ruchów. Czas psychodelicznego oświecenia. Diuna pod swoją warstwą fabularną, przygodową skrywa dość głębokie przemyślenia na temat władzy. Przede wszystkim, pokazuje naturę rewolucji. Rewolucja czy święta wojna, zwał jak zwał, musi trwać. Nie można złożyć broni po obaleniu tyrana. Nowym tyranem zostaje wybawiciel, który morduje kogo popadnie w imię wprowadzenia ludzkości na nową wspaniałą drogę wiodącą ku jeszcze lepszej przyszłości.

Rządy nienawidzą samowoli. Wolność sprzyja wolnomyślicielstwu a to prowadzi do krytyki 😉 Właściwie cały pierwszy tom, przedstawiony jest z punktu widzenia wielkich rodów, osób wysoko postawionych. Bardzo istotny jest też element mesjanistyczny. Zwróćcie uwagę, jak wielu polityków w to popada. Widzą jakiś swój uświęcony cel do którego prowadzą naród, kosztem tegoż narodu. Zwróćcie uwagę, że Diuny raczej nie wymienia się razem z Rokiem 1984 albo Opowieściami Podręcznej. Tymczasem wszystko to, jest tu zawarte. Z tą właśnie różnicą, że dwa wymienione tytuły pokazują nam świat z perspektywy uciemiężonej jednostki a Diuna ze strony ciemiężycieli.

Psychodeliczne oświecenie

Często w komentarzach, gdy wraca popularność Dicka – na przykład za sprawą nowej ekranizacji – zestawia się go z S. Lemem. Zasadniczo jest temu przeciwny i wolę mówić o takim trio: Dick, Herbert, Huxley. Wszyscy trzej byli zwolennikami poszerzania świadomości poprzez środki psychoaktywne. W najbardziej otwarty sposób piszą o tym Dick i Huxley, choć ten pierwszy nie raz wyraził swoje obawy wobec tychże.

Herbert tworzy coś dziwnego. Z jednej strony Melanż pozwala Nawigatorom Gildii bezpiecznie prowadzić statki przez nadprzestrzenne szlaki, z drugiej wydaje się mieć zły wpływ na tych, którzy nadmiernie wierzą w jego moc. Choć, jak zobaczycie na karatach powieści, regularnie zażywany wydłużał życie, w połączeniu z odpowiednim treningiem pozwalał przekroczyć psychiczne i fizyczne granice ludzkiego ciała a Woda Życia to już totalny odjazd.

Jeśli chcecie odciągnąć dzieci od prochów, to nie dawajcie im żadnego badziewia pokroju „Dzieci z dworca Zoo” albo „pamiętnika narkomanki”. Dajcie im „ Przez Ciemne Zwierciadło”. To jest rzecz która sprawi, że im wszystkiego im się odechce.

Dick – naćpany sceptyk

Philip Dick zmagał się bardziej z nierealnością świata. Tu można powiedzieć, że utknął w lemowskim chemicznym fantomacie. Miał sporo problemów z pigułkami a na podstawie książek postawiono tezę, że cierpiał na schizofrenię paranoidalną. Oczywiście diagnoza psychiatryczna na podstawie książek faceta który szczerze przyznawał się do zażywania różnych specyfików, który mieszkał z narkomanami, jest raczej próbą wizerunkowej obrony pisarza. Jeśli dobrze pamiętam to rozbicie osobowości widać dobrze w Valis i Scanner Darkly, znany w Polsce jako Przez Ciemne Zwierciadło. Na podstawie Valisa wysnuto coś o kompleksie mesjanistycznym, ale w sumie owa „diagnoza” była literacka a nie psychiatryczna. W końcu wierząc niejakiemu Kępińskiemu jest to rzecz niezwykle trudna do wychwycenia przez psychiatrę gdy ma kontakt z pacjentem a co dopiero na podstawie kilku książek. Nawet genialnych. Idąc zaś dalej nie u każdego schizofrenia się rozwija, czasem występują, że tak sparafrazuję, pewne tylko jej elementy. Istnieją koncepcje, iż schizofrenia jest skutkiem ubocznym, niepożądanym przekazywania z pokolenia na pokolenie pewnych pozytywnych cech. Przywódcy religijni, znów idąc za Kępińskim, który często cytuje Biblię w swojej pozapolarnej książęce, mogli wykazywać takie cechy pomiędzy zdrowiem a schizofrenią stając się właśnie przywódcami religijnymi. Ich charyzma, inność, sprawiały że stawali się przywódcami religijnymi, liderami. Tym bardziej, że poszukiwanie Boga, introspekcje częstym są schizofrenii elementem.

Proszę jednak byście pamiętali, że podwyższy akapit to podręcznikowe informacje o przepuszczone przez literacki filtr.

Jego książki można różnorako interpretować. Jako pochwałę lub ostrzeżenie przed narkotykami. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czy nasza rzeczywistość to jedyna rzeczywistość, czy to co widzimy jest aby prawdziwe. Rozpad osobowości jako niemożność poradzenia sobie z przebywaniem tam i tu równocześnie. No i nie można zapomnieć o filozofii i poszukiwaniu własnej koncepcji Boga.

Pejotl – wyjście z jaskini

Nie wiem czy pamiętacie, pewnie nie, bo to był jeden z pierwszych tekstów. Dotyczył „Drzwi Percepcji” Huxleya. Ten w ogóle stwierdza  wprost, że możemy otworzyć owe drzwi dzięki meskalinie i poznać Prawdę. Ot, wstać i wyjść z platońskiej jaskini. On i Herbert są sobie najbliżsi choć ich twórczość dzieli parę lat. Różnica jest taka, że Huxley był bardziej, jakby to powiedzieć, racjonalny. Po pejotlu poznasz „naturę rzeczy” a nie dostęp do poprzednich wcieleń i nadludzkie moce niczym użytkownicy melanżu. Naturalnie nie podaje on, żadnych logicznych czy naukowych metod. Bierze po prostu stan odurzenia za tożsamy z nadludzką percepcją. Jakoby wyłącza filtry, przez co do naszej świadomości docierają wszystkie otaczające bodźce, dzięki czemu możemy poznać jestestwo własnych skarpet. Rzecz prozaiczna jawi się użytkownikowi w całym swym jestestwie. Choć „Nowy Wspaniały Świat” trochę temu przeczy.

Dick a Lem

Dlatego zasadniczo jeśli zestawiać kogoś z kimś, to Herberta z Lemem. Dicka ciężko nazwać wizjonerem, on raczej snuł filozoficzne rozważania na temat rzeczywistości na podstawie swoich przeżyć niż parał się futurologią. Łowca Androidów czy Człowiek z Wysokiego Zamku wracają co jakiś czas by zachwycić nowego pokolenia czytelników, jednak bawimy się truizmami. Nie jesteśmy w szkole, żeby musieć powtarzać dokładnie słowo w słowo za nauczycielem. Można sobie pozwolić na fantazjowanie.

*

fot. freepic.com