Moda

Krótko o modzie

Moda to taki specyficzny mechanizm, który sprawiając że wszyscy są jednakowi, pozwalając im równocześnie wyrazić pewną indywidualność. Brzmi to jak paradoks, ale gdy się nad tym zastanowić to coś w tym jest. Poprzez modę wyrażamy potrzebę przynależności do jakieś grupy, równocześnie manipulując dostępną pulą elementów w celu podkreślenia własnej indywidualności. I tak trochę jest z Instagramem. Pewien jakże odkrywczy ktoś, pozbierał identyczne foty ludzi z różnych profili i ogłosił, że odkrył Atlantydę. Mowa oczywiście o Insta Repeat.

Z jeszcze innej strony, choć bardzo podobne są jednak różne. Czasem odróżnia je miejsce, osoba, czas. Te elementy sprawiają że są to w jakiś sposób unikatowe kadry. Tacy sami a jednak inni. Huxleyowskie wilcze stado.

Tacy sami

Jako pierwszy mechanizmowy mody przyglądał się jakiś Niemiec i to chyba już w 1905 roku. Simmel? Chyba tak. Jego myśl była później rozwijana analizowana i poddawana bardziej konkretnym badaniom. On sam był raczej myślicielem, filozofem niż badaczem. W każdym razie zauważył to ponad 100 lat temu. Analogia z Atlantydą staje się tym bardziej trafna.

Projekt jest bardzo prosty. Autorka przegląda Instagrama w poszukiwaniu określonych tematów i tworzy kolarze ze zdjęć znalezionych na różnych profilach. Ma on oglądającym COŚ pokazać. Nie wiem co bo na insta nie zostało to powiedziane, zatem pole do interpretacji jest dość duże. Szkoda, że większość portali podchwyciła temat na zasadzie ludzka masa, zero oryginalności, zalew identyczności. Tylko czy powinniśmy tak surowo oceniać użytkowników Instagramu?

Projekt ten jest fajnym zalążkiem do zabawy z socjologią wizualnąwiecie na jej obronę 😉 Te kolaże jak najbardziej mogłaby posłużyć jakiemuś ciekawemu badaniu, związanemu z modą, która interesowała już ojców socjologii.

Moda

Moda

Poprzez modne zachowania wyrażamy niemą przynależność. Wyjdziecie na ulicę i popatrzcie ile klonów biega po niej każdego dnia. Świetnie to widać w każdy piątkowy wieczór. Identycznie ubrani kolesie, z identycznymi fryzurami w otoczeniu nieodróżnialnych od siebie osobników płci przeciwnej. Każdy zaś czuje się zapewne pełnowartościowym indywidualistą. Na ten indywidualizm pozwala im ilość dostępnych do wyboru elementów. Ot, takie budowanie siebie z klocków Lego. Ich zbiór jest skończony, nikt sam nie wymyśla nowych. Dzięki temu zapewniamy sobie zaspokojenie potrzeby bezpieczeństwa, przynależności, akceptacji. Z drugiej jakoś wyróżniamy się z tłumu. Weganin, buddysta o zapędach antykorporacyjnych? Proszę bardzo. Fotografujący analogiem, trochę zagubiony neohipster? Wedle życzenia! Maniak fitnessu i jedzenia w proszku? Jak sobie życzysz! Widzicie, moda obejmuje nie tylko to co widzialne. Ona potrafi zająć się nawet religią.

Moda to naprawdę silny mechanizm i wszyscy poddajemy mu się mniej lub bardziej. Także w fotografii. Istotne jest tylko, kto będzie pierwszy i czy znajdzie naśladowców. Naśladować też zawsze chcemy kogoś stojącego wyżej w hierarchii. Kiedyś mieszczaństwo naśladowało szlachtę, chcąc uszczknąć odrobiny ze splendoru jej życia, dziś naśladujemy influencerów a nawet jeśli nie ich to kogoś. No chyba, że ty czytający sam jesteś osobą mającą wpływ na jakąś grupę. Z resztą wewnątrz grupy również się nawzajem naśladujemy. Wszystko celem stworzenia poczucia przynależności. Robimy to zasadniczo bardzo nieświadomie. Czasem chcemy powtórzyć czyiś wyczyn, czasem fotografię. To zupełnie naturalne.
Niechętnie też akceptujmy osoby, które jakoś odbiegają od reszty. Dopiero gdy kilka osób podchwyci bardzo jednostkowy sposób wyrazu, najlepiej uznanych, reszta zaczyna go powielać i akceptować, zamieniając w modę.

Pamiętajmy też, że część osób robiąc zdjęcia, nie ma wcale zamiaru zawojować świata artystyczną oryginalnością. Robią to bo to jest…modne. Moda zaspokaja potrzebę przynależności, daje poczucie akceptacji, wyraża aspiracje. Co więcej, dla wielu osób instagram i fotografia to tylko narzędzia, służące autokreacji. Celem tych obrazów jest troszkę coś innego, niż wam się wydaje. Wczoraj FB, dziś instagram jutro Tic-Toc 😛 Dlaczego właściwie nagle tyle osób zaczęło fotografować? Bo to było modne. Jutro nie będzie. To też bardzo ważna cecha mody. Przemijalność. Dziś taka estetyka, jutro inna. Z rozmysłem pomijam elementy związane z konsumpcją.

Memy

Te śmieszne obrazi? Nie. Mem to mówiąc najprościej jak się da „naśladownictwo”, schemat działania. Może dotyczy ubioru, idei, wszystkiego. Możemy sobie zdefiniować mem jako instrukcję zachowania. Widzimy do bardzo wyraźnie, na przykładzie omawianych fotografii. Zdjęcia te spełniają wszystkie założenia memu. Są wierne oryginałowi, powielane ale z pewną dozą „mutacji”. Czasem ktoś dokłada coś nowego.

Autorzy oczywiście dyskutują jak to jest z tymi memami, porównując je do genów. Memy jako kulturowe geny. Oczywiście genetyczne analogie choć przydatne są zbyt daleko idące. Dają pewien obraz, ale od tego podejścia już się odchodzi. Było modne swego czasu i wywodzi się jeszcze z początków nauk społecznych, gdzie społeczeństwo było porównywane do organizmu. Z czasem skutek był taki, że próbowano terminy nauk ścisłych przenosić na pole nauk społecznych czy tzw. humanistycznych, ale zorientowano się, że zamiast pogłębiać wiedzę o świecie, dokonuje się po prostu mozolnego tłumaczenia terminów, które nic nie znaczą. Zatem w ramach małego uproszenia wykorzystamy tę „genetyczną analogię”, ale zapamiętajcie, że memy to nie tylko śmieszne koty czy pieseły ale wszystko co kopiowane, powielane, kulturotwórcze.

Odrobina interpretacji

Portale lifestylowe oczywiście podchwyciły temat na zasadzie „masa”. Czyli bezwiedny pęd, patrzcie jacy oni są identyczni. Jacy głupi, bezrefleksyjni, piszą magazyny zajmujące się lifestylem, czyli instrukcją jak się dopasować do wybranej grupy! To są magazyny o modzie we wszystkich jej aspektach. Poczytajcie też komentarze a następnie przejrzyjcie profile komentujących.

Tymczasem artystka – tak pisząc ten akapit już sprawdziłem, ale nie chce mi się poprawiać powyższych – wydaje się chyba być świadoma, omawianego mechanizmu. Przynajmniej mam taką nadzieję. Jeśli do tego zdjęcia autorki znajdują się na tych kolarzach, jest to fajny przejaw świadomości tegoż zjawiska. Jak silnym i istotnym jest współcześnie mechanizmem wiążącym społeczeństwo jest moda. W sumie popatrzcie sobie na dowolny inny typ zdjęć. Choć bardzo podobne są jednak różne. Czasem odróżnia je miejsce, osoba, czas, sprawiają że są to w jakiś sposób unikatowe kadry. Tacy sami a jednak inni. Ludzie chcą być tacy sami. Podobieństwo tych zdjęć, nie jest efektem ubóstwa intelektualnego jak to kretyńsko napisał jakiś mądrala, tylko efektem działania kilku mechanizmów, w tym właśnie mody. Nie każdy pogodzi się z odrzuceniem, z którym wiąże się łamanie norm, także tych wizualnych.

Konformizm

Tutaj należy omówić zjawisko konformizmu. Pamiętacie słynny eksperyment Salomona Asha, ten z kreskami różnej długości? Załóżmy, że robisz dziwaczne zdjęcia. Najprawdopodobniej nie stosując się do powszechnie akceptowanej estetyki, tematyki, spotkasz się z odrzuceniem. Część z nas to potrafi, dla części jest to nie do zniesienia. Lepiej zacząć robić popularne zdjęcia niż znaleźć się na marginesie społeczności. Stąd pomysły by ukryć przed oglądającymi liczbę lajków na insta czy fb. Duża liczba lajków przyciąga kolejne lajki, mała liczba zniechęca z obawy, przed polubieniem czegoś niepopularnego. Działa to nie tylko w kwestii mediów społecznościowych ale samego społeczeństwa czy społeczności. Nielubiane dziecko w szkole, nie znajdzie przyjaciół bo jest nielubiane i lepiej trzymać się od niego z daleka, niż dorobić się łatki jego kumpla i zostać odrzuconym

Na zakończenie

Jeśli przyjąć, że w społeczeństwie 5 – 10% osób jest kreatywne, to reszta musi być odtwórcza. Z resztą wyobraźcie sobie co by się stało, gdyby każdy wymyślał wszystkie wzory na nowo.
I jeszcze raz powtórzę, fotografia nie zawsze jest celem, czasem tylko narzędziem w kreacji swojego wizerunku, formą komunikacji. Składową jak cukier w herbacie po rosyjsku. Instagram jest modny, bo fotografia jest modna, te zdjęcia powstają bo są modne. Społeczeństwo, portal społecznościowy. Grupa, konieczność podtrzymania grupy. W znacznej ja, Ty szanowny czytelniku nie jesteśmy oryginalni a odtwórczy. Zatem krytykując ludzi o wtórność, masowość, odtwórczość, pamiętaj że za aparat sam mogłeś, mogłaś złapać pod wpływem mody.